Antykoncepcja postkoitalna (tabletka „po”)

W związku z dużym zamieszaniem wokół antykoncepcji postkoitalnej (awaryjnej) i dezinformacją w mediach, zamieszczamy garstkę informacji, z którymi warto się zapoznać przed wizytą w aptece:

Na rynku mamy dwie substancje:

  • octan uliprystalu 30 mg (ellaOne) – skuteczny do 120h po stosunku.
  • lewonorgestrel 1,5 mg (Escapelle) – skuteczny do 72h po stosunku;

Tylko preparat ellaOne jest dostępny bez recepty (osobie po 15 r.ż.), choć warto tu zaznaczyć, że prawnie farmaceuta może odmówić sprzedaży każdego leku (nawet takiego bez recepty), jeśli zaistnieje ryzyko zagrożenia zdrowia lub życia (co odróżnia aptekę od sklepu). Farmaceutów i techników nie obowiązuje jednak klauzula sumienia, więc nie mogą odmówić wydania preparatu z przyczyn światopoglądowych.

Antykoncepcji postkoitalnej nie należy mylić z nielegalną w Polsce tabletką wczesnoporonną zawierającą mifepriston/metotreksat i mizoprostol, która faktycznie przerywa ciążę. W przypadku antykoncepcji awaryjnej główny mechanizm działania polega na hamowaniu owulacji, przez co nie dochodzi do zapłodnienia. „Główny”, bo jeśli przyjęta po owulacji, tabletka może nadal zapobiec ciąży poprzez hamowanie zagnieżdżenia zarodka w macicy, co właśnie budzi największe kontrowersje.

Jeśli potrzebujesz zastosować tabletkę dzień po, przyjdź do apteki niezwłocznie (skuteczność znacznie maleje po 1 dobie od stosunku!) i poproś o rozmowę z farmaceutą, który:

  • upewni się, że nie ma przeciwwskazań,
  • wytłumaczy, jakie mogą być działania niepożądane i jak sobie z nimi radzić, a także kiedy należy zgłosić się do lekarza,
  • sprawdzi, czy nie stosujesz leków, które osłabiają działanie uliprystalu,
  • odpowie na Twoje pytania lepiej niż użytkownicy jakiegokolwiek forum internetowego dla pań:)

Pamiętaj o dodatkowym zabezpieczeniu do tygodnia od zastosowania uliprystalu, nawet jeśli stosujesz regularną antykoncepcję!